Newsletter dla firm

 

 

Inne języki

 

Śmigus-Dyngus, czyli oblewanie wodą aż do suchej nitki

smigus-dyngusZwyczaj polewania się wodą, obchodzony zawsze w Poniedziałek Wielkanocny znany jest wszystkim od zarania dziejów. Wszyscy w tym dniu tradycyjnie oblewają się wodą, a im więcej tym lepiej, aby było więcej szczęścia, radości i dostatku dla domu.

Skąd się w ogóle wziął zwyczaj polewania wodą w drugi dzień Świąt Wielkanocych?

 

Powszechnie uznaje się, że zwyczaj polewania wodą, szczególnie dziewcząt przez chłopców zaistniał dzięki legendom, które mówiły, że jeśli któraś dziewczyna nie zostanie polana wodą w ten dzień, zostanie starą panną do końca życia. Tak więc mężczyźni starali się, aby każda z dziewczyn została polana wiadrem wody.  W różnych regionach Polski, lany poniedziałek obchodzony jest w indywidualny sposób. Przykładowo w Małopolsce w drugi Dzień Świąt Wielkanocnych mężczyźni przebierają się w kobiece fatałaszki, smarują sadzą twarz, w rękach trzymają zwykle bicz i udają Siudą Babę. Zadaniem mężczyzn w tym regionie jest chodzenie po domach po to, aby ubrudzić sadzą twarze mieszkańców. Polewanie wodą oznaczało kiedyś także oczyszczanie ludzi na wiosnę, co miało również zapewniać płodność, nie tylko kobietom, ale i mężczyznom, którzy sami kąpali się w wodzie. Kiedyś na polskich wsiach chłopcy już od rana czatowali na wszystkie dziewczyny, aby szczodrze oblać je wodą. Co ciekawe, panny najczęściej wcale nie unikały polewania, bo wiedziały, że im więcej wody na nich spadnie, tym więcej szczęścia im przyniesie rok. Dziewczyny wierzyły również, że jeżeli zostaną dobrze oblane przez mężczyzn, to pisane jest im szybkie zamążpójście.

 

Śmigus-Dyngus to również dzień, w którym największy ubaw mają dzieci. Warto więc pamiętać, aby zaopatrzyć swoje pociechy w jakąś małą psikawkę, radość będzie wtedy jeszcze większa. 

Zauważyć można, iż we współczesnych czasach Lany Poniedziałek przerodził się nie tyle w zabawę, co obyczaj. Można stwierdzić także, że jest to nadal bardzo lubiany przez większość Polaków dzień w okresie świątecznym, o czym świadczy chociażby ilość wylanej wody:)

Życzymy wszystkim wspaniałej i bezpiecznej zabawy w lany poniedziałek :)

 

zdj. panoramio.com

 

AHX Addiction Help