Newsletter dla firm

 

 

Inne języki

 

Różnice między wodą mineralną a wodą źródlaną

WODANadchodzą upalne dni, więc powinniśmy pamiętać, aby nasz organizm był nawodniony, dlatego trzeba pić wodę w dużych ilościach, unikając przy tym słodkich i bezwartościowych napojów. Pamiętajmy o tym, że każdego dnia z wydychanym powietrzem tracimy od 400 do 500 ml wody, a w trakcie upałów nawet więcej. Woda jest nam potrzebna przede wszystkim do prawidłowego funkcjonowania organizmu, w którym zachodzi szereg reakcji chemicznych które odpowiedzialne są za kondycję fizyczną i psychiczną. Woda przede wszystkim reguluje temperaturę ciała, stąd też w czasie upałów pojawia się pot. Niedostateczna ilość wody w organizmie przekłada się na nieprawidłowe jego funkcjonowanie. Można określić, że woda to skarb natury, gdyż nawilża nasz organizm, w tym płuca ułatwiając oddychanie.

 

Czy się różni woda mineralna od źródlanej?

 

Na co dzień spotykamy różnego rodzaju wody butelkowane określane ogólnie jako wody mineralne. Wielu konsumentów jednak nie wie, że wody butelkowane różnią się zawartością składników mineralnych, a przez to posiadają różne właściwości. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2011 r. wyraźnie określa iż stopień mineralizacji jest wytyczną do nazewnictwa wód zarówno gazowanych jak i niegazowanych.

 

Woda mineralna jak sama nazwa wskazuje jest bogata w minerały, co najmniej 1000 mg/l. Pochodzi ona z udokumentowanych zasobów podziemnych i jest czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi. Jest ona pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, ma stały skład chemiczny podany na etykiecie. Co ważne, woda mineralna nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków. Ponadto woda ta charakteryzuje się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, które powoduje korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi, zgodnie z określonymi kryteriami i wymaganiami.

 

Woda źródlana natomiast, o łącznej zawartości rozpuszczonych minerałów poniżej 500 mg/l, jest to woda pochodząca z udokumentowanych zasobów podziemnych, czerpana z ujęć zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi,. Woda ta jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, a jej skład chemiczny i właściwości mogą ulegać drobnym wahaniom w zależności od sytuacji geologicznej podłoża. Nie może być uzdatniania ani zawierać żadnych dodatków. Ponadto woda źródlana ma cenną wartość, z tego względu że pochodzi ona ze złóż podziemnych izolowanych od czynników zewnętrznych, więc jest bakteriologicznie czysta i nie posiada szkodliwych składników.

 

W zależności od stopnia mineralizacji, wody butelkowane dzieli się na:

 

-niskozmineralizowane - o sumie składników mineralnych poniżej 500 mg/l, odpowiednie do codziennego użytku, również dla kobiet w ciąży, karmiących oraz dla dzieci i osób na diecie niskosodowej,
-średniozmineralizowane - o sumie składników mineralnych 500-1500 mg/l, bogate w chlorki wapnia, ubogie w jony sodu (korzystne przy nadciśnieniu),
-wysokozmineralizowane - o sumie składników mineralnych powyżej 1500 mg/l, bogata w jony sodu, fluoru, chloru oraz wapnia i magnezu. Polecane osobom ciężko pracującym i sportowcom. Nie powinny ich pić dzieci oraz osoby ze schorzeniami nerek i nadciśnieniem.

Warto wiedzieć, że przy rozlewaniu naturalnych wód mineralnych obowiązują rygorystyczne normy sterylności, więc można je przechowywać bez otwierania butelki przez rok. Pozostałe nie dłużej niż pół roku, najlepiej jednak spożywać je w ciągu 3 miesięcy.

 

Jaką wodę wybrać?

 

Woda powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i sprawności fizycznej każdego organizmu. Zaleca się, aby niemowlęta i dzieci piły na co dzień wodę źródlaną.  Osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym powinny unikać wody, która zawiera dużą ilość sodu, a wybierać te zawierające wysokie stężenie magnezu. Osoby pracujące w wysokich temperaturach oraz fizycznie powinny wybierać z kolei wodę zawierającą wysokie stężenie potasu i sodu, aby uzupełnić niedobór minerałów.

 

Poza wyborem między wodą mineralną, a źródlaną pozostaje jeszcze kwestia tego czy wybrana woda ma być gazowana czy też nie. Podejmując tę decyzję każdy powinien kierować się indywidualnymi upodobaniami, ponieważ wybór ten nie tak naprawdę większego wpływu na nasze zdrowie. Wybór odpowiedniej wody jest niezwykle istotny dla naszego organizmu, dlatego warto znać rożne rodzaje wód, ich właściwości oraz różnice pomiędzy nimi.

 

Źródło: isap.sejm.gov.pl

AHX Addiction Help