Newsletter dla firm

 

 

Inne języki

 

Woda w produktach spożywczych

c_250_160_16777215_00_images_images.jpg

Woda mineralna w butelce to źródło płynu, bez którego człowiek nie jest w stanie egzystować. Czy woda występuje w naszym życiu tylko w szklanych lub plastikowych butelkach lub w

kranie, studni oraz innym ujęciu? Oczywiście, że nie. Zwróćmy uwagę na kulinaria i produkty spożywcze, które codziennie tworzą naszą dietę. Tam również znajduje się woda. W jakich procentach?

Postaramy się pokazać przykładowe składniki spożywcze, gdzie znajduje się woda. Skupimy się na podstawowych produktach, które znane są każdemu człowiekowi.

  • Pieczywo, ciasta i ciasta: zwykły chleb biały zawiera około 30% wody, herbatniki i inne suche ciastka zawierają około 3-4%. Ciasta typu sernik lub placki z dodatkiem owoców i warzyw około 35% zawartości wody.

  • Przetwory mleczne: żółte sery -około 38%, sery pleśniowe i dojrzewające (typu camembert)- około 58%, masło - około 16%, mleko- około 90%, śmietana - 48%, śmietanka (typowa do kawy) około 79%.
  • Ryby i owoce morza: ryby- około 75%, skorupiaki - około 85%, ryby wędzone - około 47%
  • Owoce: dla większości owoców zawartość wody nie przekracza granicy 75%, jednak niektóre owoce zawierają jej około 90%. Do takich możemy zaliczyć arbuzy lub melony.
  • Mięso: mięso czerwone - około 50%, drób- 65-70%, kiełbasa- 45-54%, wędliny - około 28%.
  • Warzywa: tu mamy zdecydowanych zwycięzców. Warzywa to prawdziwe studnie wodne produktów spożywczych. Marchew i sałata zawierają aż około 89% wody, pomidory zajmują drugie miejsce - 93%, a ogórki są zdecydowanymi liderami, zawartość wody dochodzi nawet do 96%.

Spoglądając na to zestawienie możemy wysnuć pewne przypuszczenia - woda jest wszędzie. Oczywiście produkty suszone, jak owoce lub wędliny zawierają jej znacznie niej (dlatego nazywane są suszonymi). Polecamy spożywanie tylko produktów świeżych i dorodnych. Tam zawartość wody jest największa. Zdecydowanymi zwycięzcami naszej statystyki są warzywa, które praktycznie w całości zbudowane są z wody. Owoce również im nie ustępują. Najgorzej jest z pieczywem oraz niektórymi przetworami mlecznymi. Jednak nie można się temu dziwić - tam w końcu woda jest specjalnie usuwana, aby uzyskać określoną konsystencję.

Należy również pamiętać, że niektóre procesu kulinarne wytrącają wodę. Smażenie to proces zamieniający wodę z olejem. Pieczenie i wędzenie natomiast wysusza produkty spożywcze, pozbawiając je dość dużej ilości wody. Najprzyjaźniejsze jest oczywiście gotowanie, gdzie woda nie jest wytrąca, a jedynie podgrzewana.

Dlaczego wspominamy o zawartości wody w produktach spożywczych? Ponieważ chcemy uświadomić, że woda jest wszędzie. Nie da się z niej zrezygnować. Jednocześnie pragniemy od razu przestrzec - na samej wodzie z warzyw i owoców człowiek nie może funkcjonować. Zawsze potrzebujemy dodatkowych zasobów, które najlepiej dostarczyć pijąc wodę Kuracjusz. W końcu jesteśmy w 60% zbudowani z wody, a więc jeden pomidor i dwa ogórki nie mogą zastąpić naszego dziennego zapotrzebowania na ten życiodajny płyn. Owszem, produkty spożywcze stanowią kroplę w morzu potrzeb (dosłownie i w przenośni). Dlatego warto je dobierać także pod tym względem, aby nasza dieta była bogata nie tylko w witaminy, ale także w życiodajną wodę.

AHX Addiction Help