Newsletter dla firm

 

 

Inne języki

 

Owoce pełne wody

owoc-kuracjuszPowszechnie wiadomo, że bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, ale już bez picia zaledwie kilka dni. Wiadomo również, iż dzienne spożycie wody zależy w głównej mierze od klimatu, miejsca zamieszkania czy aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że niektóre płyny takie jak kawa czy alkohol odwadniają. Oczywiście kiedy nasz organizm jest już odwodniony, powinniśmy sięgać w pierwszej kolejności po wodę mineralną lub źródlaną, gdyż owoce czy soki owocowe nie mogą jej zastąpić. Warto jednak uzupełniać wodę w organizmie spożywając różnego rodzaju owoce, które obok warzyw, zawierają jej najwięcej.

 Ci, którzy trzymają zbilansowaną dietę powinni wiedzieć, że owoce mają dużo cukru, dlatego najlepiej jeść nie więcej niż trzy porcje dziennie. Ogólnie owoce zawierają średnio ok. 80 proc. wody, więc doskonale gaszą nasze pragnienie. Ponadto są źródłem wielu witamin i minerałów i przede wszystkim błonnika, który pozytywnie wpływa na wiele funkcji fizjologicznych, dlatego jest to bardzo ważny składnik każdej diety.

 

Które owoce zawierają najwięcej wody?

 

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o arbuzie, który zawiera aż 92 proc. wody – nie bez powodu nazywa się go w jęz. angielskim watermelon. Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma nic bardziej orzeźwiającego (szczególnie latem) niż porcja świeżego, zimnego arbuza. Pamiętajmy jednak, że ten owoc ma silne działanie  moczopędne!

Drugim owocem składającym się w większości z wody (91 proc.) jest melon. Dlaczego warto jeść ten owoc? Przede wszystkim ze względu na jego wyjątkowy smak, ale też dlatego, że jest bogatym źródłem potasu, witamin A i C oraz beta-karotenu, który ma dobroczynny wpływ na kondycję skóry.
Kolejnym owocem, zawierającym mnóstwo wody jest pomarańcza – niezwykłe źródło wapnia, witamin i minerałów. Najwięcej substancji odżywczych znaleźć można w białej skórce pokrywającej owoc. Jest ona bogatym źródłem pektyn i witaminy P, a także pomaga obniżyć "zły" cholesterol i poprawia trawienie. Truskawki to kolejne owoce zawierające w sobie duże pokłady wody, ale są one przede wszystkim bogatym źródłem witamin, takich jak C, A, B1, B2 oraz PP. Truskawki zawierają ponadto sole mineralne poprawiające przemianę materii, a pektyny oczyszczają jelita, więc są szczególnie polecane osobom pragnącym zrzucić zbędne kilogramy.
Gruszka to kolejny dobroczynny owoc składający się w 85 proc. z wody. Owoce te posiadają dużo magnezu, potasu, żelaza, fosforu, wapnia, cynku,boru i jodu. Warto wiedzieć,  że są doskonałym źródłem wielu witamin - A, B1, B2, B5, C, PP oraz błonnika.

 

Jakie owoce warto jeszcze jeść?

 

Na pewno porzeczki, śliwki, mango czy czereśnie. Może nie każdy wie, ale czereśnie składają się właśnie w 80 proc. z wody. Spożywanie tych owoców korzystnie wpływa na skórę, wygładzając ją i napinając. Śliwki zawierają nieco więcej wody jak czereśnie, bo aż 83 procent. Owoce te to przede wszystkim bogate źródło błonnika, przez co pobudzają pracę jelit, ale trzeba pamiętać, że są bardzo kaloryczne. Warto do swojej diety wprowadzać również mango, które jest bogatym źródłem beta-karotenu, odpowiedzialnym za naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Cennym źródłem witamin są również porzeczki, zawierające w sobie wit. C, pektyny i witaminy PP. Co ważne te owoce neutralizują działanie wolnych rodników, wykazując delikatne działanie przeczyszczające.

 

Jak widać, owoce to cenne źródło nie tylko wody, ale i potrzebnych na co dzień witamin. Oprócz owoców niezwykle ważnym składnikiem naszej diety powinny być warzywa ( nawet do 96 % wody), ryby (ok. 75%) , skorupiaki i mięczaki (85%) , czy choćby nawet produkty mleczne, takie jak sery żółte (ok. 38%), mleko ( ok. 90 %) lub śmietana i śmietanka (ok. 48-79%). Pamiętajmy, aby uzupełniać na co dzień niedobory wody, gdyż zbyt małej ilości wody w organizmie może skutkować silnymi bólami głowy, problemami z koncentracją, a co najgorsze może odbić się bardzo źle na nasz wygląd zewnętrzny, o czym powinny pamiętać szczególnie panie :)

 

Pamiętaj -  woda  leczy, oczyszcza i upiększa! Korzystaj więc z jej dobrodziejstw każdego dnia!

AHX Addiction Help